​پانکو چیست؟​​​​​​​

​​​About

Panko

​تاریخچه پودر سوخاری برند پانکو

واژه پان  Pan   به زبان پرتقالي به معناي نان و کو  Ko   به معناي پودر خشک است. پرتقالي هاي دريانورد در آن سوي آبها در سرزمين چشم بادامي ها فرآوري نان خشک را به مردم آموختند و اين نام از آن زمان رواج پيدا کرده است. در زبان ژاپني نیز"پان" به معني نان و "کو" تکه هاي کوچک است بنابراين "پانکو" در ژاپن يعني تکه هاي کوچک نان .
پانکو در بعضي از لغت نامه هاي فارسي ، بي معني و در لغت نامه دهخدا ، پانکو بخشي از ناحيه ي برلن معرفي شده بنابراین در فارسی نام خاص تلقی گردیده ولی در دنياي موادغذايي به دلیل برند سازی موفق شرکت آفتاب تجارت نگین در ایران نوع خاصي از پودر و آرد سوخاري است که از خرد کردن نان گندم و ورز آمده با خمير مايه به تکه های براده مانند به دست مي آيد .
حال فکر مي کنيد برند پانکو چند سال پيش ابداع شد؟هزاران سال پيش ؟ شايد صدها سال پيش؟شايد تعجب کنيد اگر بدانيد برند پانکو در جنگ جهاني دوم ابداع گرديد.زماني که ژاپن با روسيه مي جنگيد. اين نوآوري برآمده از ضرورت پخت نان بدون نياز به اجاق (فر) بود .
برند Panko نان خشک و سوخاري برشته و تردي است که رنگ روشني دارد و از اين مغز نان خشک شده، براي سوخاري کردن انواع مواد پروتئيني و سبزيجات استفاده مي شود. بافت درشت و ترد اين پودر سوخاري بسيار ويژه و قابل توجه است و تردي و برشتگي به غذای سرخ شده مي دهد .
در شيوه سنتي پخت پودر سوخاری برند پانکو در فرآيندي بسيار جالب از حرارت براي پخت استفاده نمي شود. فرآيند توليد ، با تحويل آرد سرشار از پروتئين با فرمول انحصاري به قسمت ذخيره آغاز مي شود. آرد با آب ، خمير مايه ، مقداري کمي نمک و شکر مخلوط شده سپس در دمايي مشخص و به مدت معين درون مخلوط کن با ملايمت ورز داده مي شود . اين عمل توان بالقوه هر يک از مواد تشکيل دهنده را براي ايجاد خميري با مقاومت و بافت برتر به بالفعل در مي آورد . در ادامه به خمير فرصت تخمير و ورز آمدن داده ميشود فرآيندي که بسيار حياتي است در حقيقت خمير در چند نوبت ورز مي آيد تا آنچه ما بدان شهرت داريم توليد شود .
خمير به گلوله هاي کوچک تقسيم ، پهن و دوباره لوله می شود، سپس به روش پخت مخصوص به قرص های ناني با لايه سخت خارجي که سفيد و بافتي نرم دارد تبديل مي گردد . رطوبت قرص هاي نان در مدت هجده ساعت  به کمک هوا گرفته می شود و مهیای خرد شدن مي شود ، خشک کردن نان سبب يكپارچگي آن مي شود . در پايان پس از غربال شدن، تکه هاي براده مانند جدا و برشته مي شوند تا  محصول سبک ، پوک با بافتي ظريف و کمترين خاکه نان ايجاد شود .​​​​​​​

درباره پانکو طلایی

درباره سوخاری گرانول